Mustafa Kemal Atatürk - Saat 09:05 Türkiye

10
Skip (5)
4,952 İzlenme
Published
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikalinin 71. yilinda aniyoruz.
Ankara’da ilk tören Anitkabir’de düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, bugün, ebediyete intikalinin 71. yil dönümünde tören ve etkinliklerle aniliyor. 09:05'te sirenler çaldiginda iste bu görüntüler ortaya çikti


Dolmabahçe

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, 71 yil önce hayata gözlerini yumdugu Dolmabahçe Sarayi'ndaki odasinda düzenlenen törenle anildi.

Sarayin Harem Bölümü 71 numarali odasinda düzenlenen anma töreni, TBMM Baskanligi, Istanbul Valiligi, Türk Silahli Kuvvetleri, Istanbul Büyüksehir Belediye Baskanligi ve sivil toplum kuruluslarinin çelenklerini Atatürk'ün ebediyete intikal ettigi yatagin üzerine birakilmasiyla basladi.

Atatürk'ün hayata gözlerini yumdugu saat 09.05'de sirenlerin çalmasiyla birlikte saygi durusunda bulunuldu ve ardindan Istiklal Marsi okundu.

Törene, TBMM Baskanvekili Nevzat Pakdil, Istanbul Vali Yardimcisi Harun Kaya, Anadolu Ajansi Yönetim Kurulu Baskani ve Genel Müdürü Hilmi Bengi, Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreter Yardimcisi Hüseyin Eren, Atatürk'ün manevi kizi Ülkü Adatepe, Piyade Albay Arif Ogur ile sivil toplum kuruluslarinin temsilcileri ve vatandaslar katildi. Daha sonra Mavi Salon'a geçen Pakdil, Dolmabahçe Sarayi Özel Defteri'ni imzaladi.

"Atam, sensiz olmuyor"

Atatürk'ün 10 Kasim 1938'de saat 09.05'te hayata gözlerini yumdugu odada Türk Bayragi örtülü yataginin iki yaninda 2 er saygi nöbeti tuttu. Nöbet tutan erlerin tören sirasinda duygulandigi görüldü.

Tören öncesi vatandaslar, Atatürk'ün hayata gözlerini yumdugu odayi ziyaret ederek, karanfiller birakti. Bazi vatandaslar duygularini siir okuyarak ifade ederken, bazilarinin gözyaslarini tutamadigi görüldü.

Bir kadin, "Atam, sensiz olmuyor" diyerek aglarken, bir baska kadin da Atatürk'ün yatagina kapanarak agladi. Çocuklarin ellerinde, "Sen rahat uyu çünkü biz yetisiyoruz", "Küçük yüregimde sen varsin" yazili pankartlar tasidiklari görüldü.

Atatürk'ün odasinda gerçeklestirilen resmi tören, muayede salonuna konulan ekranlardan da izlendi. Atatürk'ün hayata gözlerini yumdugu oda, törenin ardindan tekrar vatandaslarin ziyaretine açildi.

Ellerinde Türk Bayraklari ve Atatürk'ün gençlige hitabesinin bulundugu Kore gazileri Malatya'dan gelen Mehmet Ali Borçbitiren (79) ve Izmir'den gelen Serafettin Kivrak (80) da odayi ziyaret etti.

Bu arada, Milli Saraylar Daire Baskanligi ve Devlet Arsivleri Genel Müdürlügü tarafindan hazirlanan ve bugün açilan "Belge ve Fotograflarla Atatürk ve Milli Saraylar Sergisi" de Dolmabahçe Sarayi'nda 15 Kasim'a kadar ziyaret edilebilecek.


Anitkabir

Cumhurbaskani Abdullah Gül baskanligindaki devlet erkani mozoleye çelenk koyarak, Atatürk'ün manevi huzurunda 2 dakika saygi durusunda bulundu.

Anitkabir'deki tören, saat 08.55'de devlet erkaninin Aslanli Yol'da yürüyüsü ile basladi. Cumhurbaskani Gül baskanligindaki kortejde, TBMM Baskani Mehmet Ali Sahin, Basbakan Recep Tayyip Erdogan, Genelkurmay Baskani Orgeneral Ilker Basbug, CHP Genel Baskani Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi Baskani Hasim Kiliç, Yargitay Baskani Hasan Gerçeker, Danistay Baskani Mustafa Birden, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanlari, YÖK Baskani Yusuf Ziya Özcan,MHP Genel Baskani Devlet Bahçeli, BBP Genel Baskani Yalçin Topçu, Ankara Büyüksehir Belediye Baskani Melih Gökçek, Ankara Valisi Kemal Önal, Emniyet Genel Müdürü Oguz Kagan Köksal, siyasi partilerin temsilcileri, bürokratlar ve diger devlet erkani yer aldi.

Abdullah Gül, üzerinde "Cumhurbaskani" yazan kirmizi-beyaz karanfillerden olusan çelengi mozoleye koydu.

Atatürk'ün 71 yil önce ebediyete intikal ettigi saat olan 09.05'de "ti" sesi ve sirenler esliginde 2 dakikalik saygi durusunda bulunuldu ve Istiklal Marsi okundu. Bu sirada gönderdeki Türk bayragi da yariya indirildi. Cumhurbaskani Gül ve protokolde yer alan devlet erkani daha sonra Misak-i Milli Kulesi'ne geçti.

Gül, burada Anitkabir Özel Defterine sunlari yazdi:

"Büyük Atatürk, ebediyete intikalinizin 71. yildönümünde sizi saygi ve rahmetle aniyoruz. 86. kurulus yildönümünü coskuyla kutladigimiz cumhuriyetimiz, gelismeye açik, dinamik yapisiyla her zamankinden daha güçlü bir konuma ulasmistir. Bugün uluslararasi alanda agirligi sürekli artan, bütün dünya tarafindan ilgiyle izlenen istikrar ve refah içerisinde ilerlemesini sürdüren bir ülke olmanin gururunu hep birlikte yasiyoruz. Modern, demokratik, müreffeh ve hür bir ülke olarak gelecege umutla bakan Türkiye, yoluna emin adimlarla devam etmektedir. Milletimiz, cumhuriyetimizi nitelikleriyle ilelebet yasatmak ve muasir medeniyet seviyesinin üstüne tasimak konusunda üstün bir gayretin içindedir. Milletçe birlik ve beraberlik içine elde ettigimiz basarilar, ülkemizin yolunun açik oldugunun en somut göstergesidir. Türk milleti olarak size sevgilerimizi ve sükranlarimizi sunuyoruz. Ruhunuz sad olsun."

Bayraklar yariya indirildi

Devlet töreninin ardindan, askeri ve sivil erkan ile ögrenciler Atatürk'ün mozolesinin önünden saygi geçisi yapti. Bayraklar, Büyük Önder Atatürk'ün 71 yil önce ebediyete intikal ettigi saat 09.05'den itibaren günesin batisina kadar yariya indirildi.

Sivil Savunma Müdürlügüne ait sirenler saat 09.05'de 2 dakika süreyle çaldi. Bu sirada trafikteki araçlar durarak kornalarini çalarken vatandaslar da saygi durusunda bulundu.

Tüm resmi ve özel okullarda da anma programlari gerçeklestirildi.

Anitkabir çiçeklerle süslendi

Inter Flora Çiçekçileri Dernegi ve Ankara Çiçekçiler Odasi katkisiyla Anitkabir, Türkiye'nin dört bir yanindan getirilen 40 bin dal çiçek, bin 500 bitkiyle donatildi.

Ankara'ya gelen 200 çiçekçi, Anitkabir merdivenlerine kirmizi ve beyaz karanfillerden olusan dev bir Türk bayragi ve Atatürk panosu hazirladi.

Aslanli Yol ve bayrak gönderi de süslenirken, Anitkabir içindeki mozole ve kolonlar da çiçek ve bitkilerle donatildi. Anma törenine, "Dersimiz Atatürk" adli filmin kadrosu da katildi. Vatandaslar, törene katilan askerleri, "En büyük asker bizim asker" tezahüratlari ile alkisladi.

Mesajlar

Cumhurbaskani Abdullah Gül mesajinda, Atatürk'ün modernlesme ve dönüsüm hamlelerini cesaretle gerçeklestirdiginin altini çizdi.

Meclis Baskani Mehmet Ali Sahin, "Atatürk, daima gönlümüzde yasayacak. Ona ve ilkelerine olan inanç, güven ve bagliligimiz, sarsilmadan sonsuza kadar sürecektir" dedi.

Basbakan Recep Tayyip Erdogan, "Atatürk'ün temel felsefesini dogru ve bir bütün olarak yeniden anlamaya çalismaliyiz" mesajini verdi.

Genelkurmay Baskani Orgeneral Ilker Basbug, "Büyük önderimizi kalplerimizde bir hatira gibi degil, düsüncelerimize yön veren canli bir gerçek olarak yasatiyoruz" dedi.

CHP lideri Deniz Baykal, "Ulusal birligimize yönelik tehdit var" uyarisinda bulundu toplumun her kesiminin bu tehditi farkina varmaya basladigini belirtti.

MHP lideri Devlet Bahçeli, "Cumhuriyet'e yönelik organize saldirilarin yogunlastigi su günlerde, milli degerlerimize her vatanseverin sahip çikmasi öncelikli bir mesele haline gelmistir" dedi.
Kategori
Haber
Etiketler
mustafa kemal atatürk, ölüm, ölüm yil dönümü, 10.11.2009, 71 yil önce, atatürk, ardahan, damal ardahan damal, atatürkün silüeti
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.